Kreatinin Nasıl Düşürülür
7 Temmuz 2017
Kreatinin ve Üre Yüksekliği Nasıl Düşürülür
7 Temmuz 2017

Kreatinin Yüksekliği Tedavisi

Uzman Desteği Alın

Kreatinin Yüksekliği Tedavisi

Kreatinin yüksekliği tedavisi, kreatin yükswkliği nasıl düşürülür, kreatinin normal değeri. Kreatinin yüksekliği tedavisi hakkında yazılmış makale.

Kreatinin yüksekliği tedavisi hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Kreatinin yüksekliği tedavisi hakkında bilgileri makalemizin devamında bulabilirsiniz. Kreatinin yüksekliği tedavisi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Kreatin İçin Faydalı Bitkiler

Reishi Mantarı : Böbrekler sodyum, potasyum gibi kimyasalların vücuttaki dengesini sağlar; kanı süzer ve sabit asiditede (PH) kalmasını sağlar. Kırmızı Reishi böbreğin bu düzenleyici fonksiyonlarında yardımcıdır. Ayrıca, bünyesinde bulunan Adenosin maddesi sayesinde kandaki kötü kolesterol tabir edilen LDL kolesterolü ve Trigliseridi düşürür. İyi kolesterol olarak tabir edilen HDL kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak içinde faydalıdır. (kaynak : reishisaglikhealth wordpress com)

Kırkkilit : Böbrekler için oldukça faydalı bir bitkidir. İdrar yolu hastalıklarına fayda sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu yani sistit rahatsızlığı için oldukça faydalıdır. (kaynak : sifalibitkitedavisi com)

Kiraz Sapı : Böbreklere faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. (kaynak : medikalakademi com tr)

Isırgan otu : Böbrekleri temizler ve karaciğerin yenilenmesinde fayda sağlar. (kaynak : isirganotu gen tr)

Çörekotu : İçeriğindeki timokuinon, aynı zamanda enflamasyonda rol oynayan bir çok enzimi engelleyen. Bağışıklık hücrelerinin histamin salgılamasını baskılayan anti-enflamatuar bir ajandır. (kaynak : beslenmedestegi com)

Propolis : Özellikle düzenli ilaç kullanan kişilerde karaciğerin toksisitesini azaltan önemli bir etkiye sahip olan propolis. Karaciğer enzimleri olan AST ve ALT çalışmasını sağlıyor. Ayrıca propolis karaciğerde toplam protein ve gamma globulinlerin artmasını sağlayarak karaciğeri koruyucu etki yaratıyor. Propolis karaciğer hücrelerinde protein sentezini arttırıp. Hücrelerdeki glutatyon içeriğini düzenleyerek karaciğerdeki doku hasarınında giderilmesini önleyen bir role sahiptir. (kaynak : star com tr)

Mısır Püskülü : Toksin ve vücutta ki fazla suyu atıcı etkisi vardır. (kaynak : organikgunler com)

Kreatinin Normal Değeri

Referans Değerler : 37 haftanın üzerindeki gebeliklerde >2.0 mg/dL
Anne kanında kreatin seviyesi normalken amnion sıvısında 2.0 mg/dL ve üzerindeki değerler bebeğin artık matür olduğunu gösterir.
Amnion Sıvısında düzeyinin arttığı durumlar; Diyabetik anne ve preeklamsi.

Kan ve 24 saatlik idrarda Kreatinin Klerensi Düzeyi

Referans Değerler

1-3 yaş : 45-65 mL/dk
4-5 yaş : 60-80 mL/dk
6-12 yaş : 70-100 mL/dk
13-50 yaş erkek : 90-137mL/dk – kadın : 80-125 mL/dk
51-60 yaş erkek : 85-132mL/dk – kadın : 75-120 mL/dk
>60 yaş erkek : 80-132mL/dk – kadın : 70-120 mL/dk

Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede önemli bir testtir. Glomerüler Filtrasyon Oranını göstermesi açısından önemlidir. GFR nin hızını azaltan böbrek hastalıklarında, hipovolemide, konjestif kalp yetmezliğinde, dehidratasyonda ve iyatrojenik olarak kreatinin klirensi düşer. Bu test için hem kan hem de 24 saatlik idrar örneği gerekmektedir. Test süresince hastanın çay kahve içmemesi, egzersiz yapmaması ve herhangi bir ilaç kullanmaması gerekir.

 

Uzman Desteği Alın