Kreatinin Yüksekliği Tedavisi
7 Temmuz 2017
Kreatinin Yüksekliğinde Neler Yenmeli
11 Temmuz 2017

Kreatinin ve Üre Yüksekliği Nasıl Düşürülür

Uzman Desteği Alın

Kreatinin ve Üre Yüksekliği Nasıl Düşürülür

Kreatinin ve üre yüksekliği nasıl düşürülür, üre yüksekliği nasıl tedavi edilir, kreatinin yüksekliği nasıl tedavi edilir. Kreatinin ve üre hakkında.

Kreatinin ve üre yüksekliği nasıl düşürülür sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Kreatinin ve üre yüksekliği nasıl düşürülür sorusunun devamı makalenin devamında yer almaktadır. Kreatinin ve üre yüksekliği nasıl düşürülür sorusu hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Kreatinin Nedir ?

Kreatinin, kas metabolizmasının önemli bir son ürünüdür ve böbreklerden idrar ile tümüyle ve değişmeden atılır. Böbrek fonksiyonları bozulmuşsa bu atılım yavaşlar ve kanda kreatinin yükselir. Böbrek yetmezliğinin değerlendirilmesinde en güvenilir test metodu olmakla birlikte, böbrek hasarının derecesini tayinde yetersiz kalmaktadır.

Kaslardan kaynaklandığı için vücut kas kitlesi miktarından etkilenebilmektedir. Bu nedenle yaşlı ve zayıf bir kadında böbrek yetmezliği varlığına rağmen kreatinin düzeyleri normal bulunabilir. Uzun süren açlıkta, romatoid artritte, kas hastalıklarında, hormonal bozukluklarda, enfeksiyon, yanık ve kemik kırılmalarında da kreatinin düzeyleri yükselebilmektedir.

Kreatinin düzeyi özellikle yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi böbrek hasarına yol açabilen hastalığı olan hastalar için iyi bir tarama testidir.

Kreatinin düzeyinin normalden düşük çıkmasının hiç bir klinik önemi yoktur.

Kan Kreatinin Düzeyi

Referans Değerler: 0.5-1.5 mg/dL
Arttığı durumlar; Böbrek fonksiyonlarının bozulması ile renal perfüzyonun azalmasına neden olan kalp yetmezliği. Sıvı kaybı, kanama, artmış protein katabolizması, akut MI, stres ve yanıklarda. Akut ya da kronik böbrek hastalıklarında, post renal idrar akım tıkanıklıklarında, aktif akromegali ve gigantizmde, hipertiroidide. Proteinden zengin diyet alımında değerler artar.
Azaldığı durumlar; Düşük proteinli diyet, protein sentezinin arttığı durumlar ve hamilelikte özellikle ilk ve ikinci trimestrde.

Üre Nedir ?

Üre, kanda bulunan azot içerikli bir bileşendir. Proteinlerin vücuttaki yıkımı sonrasında ortaya çıkan artık maddedir. Böbrekler tarafından süzülerek idrarla vücuttan atılması gerekir. Üre yüksekliği veya düşüklüğü; vücuttaki protein metabolizmasının sağlıklı işlemediği anlamına gelebilir.

Normal Üre Değerleri Nedir ?

Üre miktarı beslenme programı, egzersiz miktarı gibi etkenlerle sağlıklı kişilerde de değişken olabilir. Ancak kan tahlillerinde okunan üre değerlerinin en sağlıklı aralığı aşağıdaki gibidir:

10 – 16 mg/dL (veya 3.57 – 5.71 mmol/L)

5 mg/mL (1.79 mmol/L) değerinden küçük olan. 50 mg/dL (17.85 mmol/L) değerinden yüksek olan üre değeri, bir hastalık belirtisi olabilir.

Kreatinin ve Üre İçin Faydalı Bitkiler

Kiraz Sapı : Böbreklere faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. (kaynak : medikalakademi com tr)

Reishi Mantarı : Böbrekler sodyum, potasyum gibi kimyasalların vücuttaki dengesini sağlar; kanı süzer ve sabit asiditede (PH) kalmasını sağlar. Kırmızı Reishi böbreğin bu düzenleyici fonksiyonlarında yardımcıdır. Ayrıca, bünyesinde bulunan Adenosin maddesi sayesinde kandaki kötü kolesterol tabir edilen LDL kolesterolü ve Trigliseridi düşürür. İyi kolesterol olarak tabir edilen HDL kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak içinde faydalıdır. (kaynak : reishisaglikhealth wordpress com)

Çörekotu : İçeriğindeki timokuinon, aynı zamanda enflamasyonda rol oynayan bir çok enzimi engelleyen. Bağışıklık hücrelerinin histamin salgılamasını baskılayan anti-enflamatuar bir ajandır. (kaynak : beslenmedestegi com)

Kırkkilit : Böbrekler için oldukça faydalı bir bitkidir. İdrar yolu hastalıklarına fayda sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu yani sistit rahatsızlığı için oldukça faydalıdır. (kaynak : sifalibitkitedavisi com)

Mısır Püskülü : Toksin ve vücutta ki fazla suyu atıcı etkisi vardır. (kaynak : organikgunler com)

Isırgan otu : Böbrekleri temizler ve karaciğerin yenilenmesinde fayda sağlar. (kaynak : isirganotu gen tr)

Propolis : Özellikle düzenli ilaç kullanan kişilerde karaciğerin toksisitesini azaltan önemli bir etkiye sahip olan propolis. Karaciğer enzimleri olan AST ve ALT çalışmasını sağlıyor. Ayrıca propolis karaciğerde toplam protein ve gamma globulinlerin artmasını sağlayarak karaciğeri koruyucu etki yaratıyor. Propolis karaciğer hücrelerinde protein sentezini arttırıp. Hücrelerdeki glutatyon içeriğini düzenleyerek karaciğerdeki doku hasarınında giderilmesini önleyen bir role sahiptir. (kaynak : star com tr)

Uzman Desteği Alın